Szkło nie lubi ostrych kanciastych form, znacznie lepiej prezentuje się w gładkich i łagodnych kształtach. Często redukowałam i upraszczałam linie, żeby projektowane przeze mnie formy były smukłe i eleganckie. Rzadko stosowałam zdobienia – malarskie czy szlify. Moją dewizą było: piękno tkwi w prostocie.
Magdalena Wójcik
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego) w Rzeszowie, 1978, specjalność: formy użytkowe.
W 1982 roku zatrudniona jako projektant szkła w Krośnieńskich Hutach Szkła (obecnie Krosno Glass S.A.), gdzie pracowała nieprzerwanie do czasu przejścia na emeryturę w 2018 roku.
Zaprojektowała ponad 10.000 wzorów szkieł. Wiele z nich było prezentowanych na targach i wystawach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowych Targach we Frankfurcie n/Menem, Międzynarodowych Targach w Poznaniu, targach w Birmingham. Za swoje prace otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Złoty Medal na Międzynarodowych Targach w Poznaniu dla zestawu szkła stołowego, 1992; tytuł „Wzór Roku 2002” przyznany przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej dla linii wazonów Arges za piękne i lapidarne formy uzyskane prostymi zabiegami hutniczymi; wyróżnienie Polski Produkt Światowy dla zestawu wazonów i salaterki Muraya, 2007; kilkakrotnie tytuł „Dobry Wzór” przyznawany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, m.in. za zestaw Fado, 2015.
Dużym uznaniem klientów cieszyły się m.in. zestawy szkieł: Fiord (karafka, szklanki), Reflection (karafka, szklanki, kieliszki, salaterki, dzbanek, wazon), Fado (kieliszki, szklanki z korkową podstawką, karafka), wazony z owijką.
Jej prace znajdują się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.
29.12.2023