Projekty Józefa Górskiego wyróżnia nie tylko świetne wyczucie szklanej materii, ale przede wszystkim sięganie
w projektowaniu szkła do polskiej tradycji i wzorów sztuki ludowej.
Wazony przypominające kształtem wiejskie drewniane czerpaki czy skopki, podhalańskie klimaty w szkłach z serii Wierchy i Juhas,
czy w zestawie Harnaś, to bezpośrednie i frapujące nawiązania do ludowości.
dr Hanna Lawera – historyk sztuki, kurator
Urodził się w 1941 roku w Murzasichlu na Podhalu.
Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych im.
E. Gepperta) we Wrocławiu, 1966, w pracowni prof. Stanisława Dawskiego.
W latach 1966–1968 pracował w Hucie Szkła Kryształowego „Sudety” w Szczytnej Śląskiej, a następnie przeniósł się do Tarnowa. Został zatrudniony w Hucie Szkła Gospodarczego „Tarnów” jako projektant w zakładowym ośrodku wzornictwa, 1968–1986. W okresie 1992–2001 pracował w prywatnej hucie szkła „Fistek Glass”.
Jest autorem licznych zestawów szkła użytkowego, za które otrzymywał wyróżnienia i nagrody. W swoich projektach chętnie wykorzystywał efekty kolorystyczne szkła dwuwarstwowego oraz szkło typu antico – zestaw Chryzolit. Do szkieł użytkowych wprowadzał też motywy zaczerpnięte z twórczości ludowej – zestaw Harnaś.
Brał udział w 8 wystawach indywidualnych w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech, oraz w 15 wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Związku Radzieckim
Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in.: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Karkonoskie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a także w zbiorach prywatnych.
Jego żona, Barbara Kaczmarek-Górska, również projektowała szkło.