Katarzyna Hałas

K. Hałas, komplet Cesarski, 1996, Huta Szkła Gospodarczego „Irena”, zbiory/fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

Lubi projektować. Sprawia jej to prawdziwą i niekłamaną przyjemność. Ucieka od podziałów i ocen sztuki użytkowej i czystej. Stara się być uczciwa wobec materiału i własnych wyobrażeń o świecie.

Szanuje odbiorcę, zauważa go i ceni jego opinię. Jasno określa swoje korzenie kulturowe – nie wstydzi się ich na przekór modzie na globalną unifikację wizualną.

Unika przypadku, nie ceni chaosu. Sama kształtuje świat rzeczywisty, a nie odtwarza istniejący – odporna na wpływy, choć współczesna, szanuje tradycję. Unikatowe realizacje zaskakują rozmiarem i rozmachem, może czasem są brawurowe. Przeciwważą je proste formy użytkowe. Tutaj bez lęku miesza techniki i materiały.

„Energetyczne” – to właściwe określenie dla jej projektów i realizacji.

Anita Bialic, Galeria BB

K. Hałas, Cesarski, 1998, Huta Szkła Gospodarczego „Irena”
K. Hałas, Osa, 1998, Huta Szkła Gospodarczego „Irena”
K. Hałas, Podróż, 1998, Huta Szkła Gospodarczego „Irena”
K. Hałas, Tonacja, 1996, Huta Szkła Gospodarczego „Irena”
K. Hałas, Liście, 1998, Huta Szkła Deco-Glass sp. z o.o.
K. Hałas, Salomon, 1996, Huta Szkła Deco-Glass sp. z o.o.
K. Hałas, Paski, 1999, Huta Szkła Deco-Glass sp. z o.o.
K. Hałas, Pomarańczowe; Fala, 1998, Huta Szkła Deco-Glass sp. z o.o.
K. Hałas, Wiosna, 1999, Huta Szkła Deco-Glass sp. z o.o.
K. Hałas, zestaw Glob; zestaw Kongo; 2002, Huta Szkła Deco-Glass sp. z o.o., prawa autorskie: Amer Glass
K. Hałas, Huta Szkła Deco-Glass sp. z o.o.

Urodziła się w Bolesławcu. W 1991 roku obroniła dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) we Wrocławiu.

Mieszka i pracuje w Inowrocławiu. Zajmuje się projektowaniem szkła, ceramiki sanitarnej i stołowej (fajans i porcelana), tkanin drukowanych i żakardów oraz aranżowaniem wnętrz użyteczności publicznej, biurowych, handlowych i apartamentów prywatnych.
Jest autorką nowego wystroju wnętrz wielu inowrocławskich instytucji. Projektowane przez nią prace zdobywały nagrody na wielu wystawach i targach wzornictwa przemysłowego w kraju i za granicą.

Jej szkło użytkowe znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego: w Warszawie i w Krakowie oraz w Pałacu Schoena Muzeum
w Sosnowcu.

Prowadzi autorską pracownię szkła, w której powstają przedmioty użytkowe i wielkoformatowe obiekty szklane wykorzystywane jako elementy aranżacji wnętrz mieszkalnych i publicznych.

Katrzyna Hałas projektowała szkło dla Huty Szkła Gospodarczego „Irena” w Inowrocławiu, Huty Deco-Glass Krosno, Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A., oraz dla Amer Glass.