Szkło zafascynowało mnie od pierwszej chwili. Urzekło zaklętym w nim ciepłem i światłem, tym, że z bezkształtnej ognistej masy zastyga w kruchą materię, czasem gładką i lśniącą, czasem matową i chropowatą.
To właśnie szkło jest podstawą twórczości Anny Grabowskiej-Szczur. Traktując sztukę użytkową jako swobodne pole artystycznej wypowiedzi, chętnie korzysta ze środków wyrazu charakterystycznych dla rzeźby czy malarstwa.
Wśród zaprojektowanych przez nią szklanych naczyń są zarówno formy tradycyjne, jak i ultranowoczesne – bezbarwne, ze szkła barwionego w masie, czy dekorowane barwną aplikacją. Nie ma w nich nadmiernej ekstrawagancji – są funkcjonalne, przyjazne użytkownikowi.
Często sięga po tradycyjne kształty, „przerabia” je dostosowując do oczekiwań współczesnego odbiorcy, nierzadko zaskakując go oryginalną interpretacją znajomego naczynia.
dr Hanna Lawera ‒ historyk sztuki, kurator
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, 1982. Dyplom na Wydziale Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego) w Łodzi, 1987. W 1988 roku podjęła pracę jako projektant w Krośnieńskich Hutach Szkła (od 1990 roku Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO S.A.; od 2016 roku – Krosno Glass S.A.);
od 2011 pracuje jako manager ds. rozwoju produktu.
Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia za zrealizowane projekty, z których kilka uzyskało ochronę w Urzędzie Patentowym RP.
Jej prace eksponowane były na wystawach krajowych oraz zagranicznych (Niemcy, Francja, USA, Izrael, Austria, Włochy),
m.in. na wystawie polskiego szkła na Salone del Mobile w Mediolanie w 2019 roku.
Poza szkłem projektuje typografię, graficzne formy użytkowe oraz tworzy prace graficzne i malarskie.