Huta Szkła Deco-Glass Sp. z o.o.

Budynki Huty Szkła Deco-Glass, 2017; źródło: wyborcza.biz, autor: Damian Krzanowski

Huta Deco-Glass Sp. z o.o., utworzona została w 1993 r. Specjalizowała się w produkcji asortymentu z ręcznie formowanego szkła gospodarczego, dekoracyjnego oraz oświetleniowego, bezbarwnego i kolorowego.

Posiadała największą w Europie wannę szklarską, co umożliwiało produkcję nawet 14 ton szkła w ciągu doby. Dysponowała możliwością zaawansowanej obróbki i dekoracji szkła poprzez cięcie, wiercenie, zatapianie, frezowanie, malowanie natryskowe, piaskowanie, matowanie kwasem. Jako jedna z nielicznych hut w Europie produkowała wyroby o wysokości przekraczającej 100 cm. 

Około 90% produkcji huta eksportowała do kilkudziesięciu krajów świata. W okresie największej prosperity zatrudniała prawie pół tysiąca pracowników.

Zakład nie przetrwał kryzysu w branży szklarskiej. W czerwcu 2009 r. Huta Deco-Glass zgłosiła upadłość likwidacyjną. Zarządzanie zakładem przejął syndyk.

W 2011 r. majątek huty sprzedano. Nowy właściciel zmienił nazwę na Huta Part Glass Krosno. Produkowano w niej szklo oświetleniowe.
W 2017 r. huta zaprzestała działalności.

Projektanci związani z hutą Deco-Glass: Edyta Barańska-Sasak, Małgorzata Dajewska, Maciej Habrat, Katarzyna Hałas, Bogumiła Jung, Adam Łożykowski