Mariaż tradycji z nowoczesnością, efektowne połączenie formy z dekorem, prostota a zarazem dekoracyjność to znaki rozpoznawcze projektów Janusza Robaszewskiego.
Jego projekty to ponadczasowe realizacje – w tym tkwi ich siła.
dr Hanna Lawera – historyk sztuki, kurator
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego (obecnie: Zespół Szkół Plastycznych im.
St. Wyspiańskiego) w Jarosławiu, 1972. Absolwent Szkoły Muzycznej w Jarosławiu, 1972. Gra na saksofonie sopranowym oraz tenorowym.
Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) we Wrocławiu w pracowniach profesorów: Zbigniewa Horbowego, Henryka Wilkowskiego i Ludwika Kiczury, 1977.
Projektant i kierownik Zakładowego Ośrodka Wzornictwa w Hucie Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim, 1978–2010.
W latach 1978–1984 brał udział w Międzynarodowych Targach w Poznaniu, gdzie otrzymał I i II nagrodę w konkursach na „Wzór Roku”, 1980, 1981. Jego prace były także prezentowane na Międzynarodowych Targach we Frankfurcie n/Menem, 1992–2008.
Udział w 5 wystawach indywidualnych w Polsce i licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą: Austria, Niemcy, Finlandia, Litwa, Węgry, Ukraina.
Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych, m.in.: Muzeum Narodowe we Wrocławiu; Muzeum Narodowe w Warszawie; Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze; Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu; Muzeum Okręgowe w Toruniu; Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku; Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych; Muzeum Akademii Sztuk Pięknych im. prof. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu; Muzeum Narodowe we Lwowie, Ukraina; Contemporary Glass Collection w Bárdudvarnok, Muzeum w Kaposvar; Małe Muzeum w Szentendre, Węgry.
Od 10 lat jest sekretarzem Rady Nadzorczej Strońskiego Parku Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia”.
Od 1979 gra, z przerwami, w Kapeli z Ulicy Hutniczej w Stroniu Śląskim.